Jakuck- obszerne informacje z sieci

Jakuck

Jakuck , Dyokuskai (Jakut.) – miasto w Rosji , stolica Jakucji 1 , port na rzece Lena.

Odległość z Moskwy wynosi 8468 km – samolot Boeing 757-200 z lotniska Moskwa-Moskwa ( Moskwa ) dociera do Jakucka (lotnisko Tuymadad) przez 6 godzin 40 minut.6 Nie ma komunikacji kolejowej z Jakuckiem. Do najbliższej stacji kolejowej. Art. Tommot z Jakucka – 453 km; buduje kolej.

Kod telefonu : 8-411-2 – ** – ** – ** 2

Czas lokalny: czas moskiewski + 6 godzin 3

Liczba mieszkańców: 286,9 tys. Osób. (ocena z 1 stycznia 2011 r.) 4 Mieszkańcy miasta nazywani są Jakutami.

Geografia fizyczna

Współrzędne geograficzne Jakuck (62 ° 05 ‚N 129 ° 45’ E) 5

Jakutsk znajduje się w dolinie Tuymaada na lewym brzegu rzeki Lena. Na terenie miasta znajduje się góra Chochur-Myran. Jakuck jest największym miastem w strefie wiecznej zmarzliny.

Klimat
Ostro kontynentalne. Zimą temperatura spada do -60 ° C, a latem do +40 ° C. Średnia roczna temperatura powietrza wynosi -10,2 ° C. Najzimniejszym miesiącem jest styczeń. Jego średnia miesięczna temperatura wynosi -43 ° C, ale odchylenia są znaczne. Lipiec jest najcieplejszym miesiącem w roku. Średnia temperatura wynosi + 19 ° С. 6

Mgły są mokre, mieszane, zimą – krystaliczne (mroźne). Średnia roczna prędkość wiatru wynosi 2,5 m / sek. 7

Ilość opadów jest niewielka – średnio 205 mm na rok. Grubość pokrywy śnieżnej wynosi 30 cm, a wilgotność względna jest niska – średnio przez rok 60. 8

Podział administracyjny
Powierzchnia Jakucka wynosi 122 km ². Interaktywna mapa Jakucka tutaj

Miasto Jakuck jest administracyjnym centrum dzielnicy miejskiej „Miasto Jakuck”, które składa się z następujących dzielnic: droga, Gagarin, Gubin, Oktyabrsky, Promyshlenny, Saysarskiy, Stroitelny i Tsentralny.

Również w dzielnicy miejskiej „Miasto Jakuck” obejmuje wioski Magan, Tabaga, Staraya Tabaga, Hatassy, ​​Tulagino, Kapitonovka, Kildyamtsy, Syrdakh, Prigorodnoye, Vladimirovka; osiedla Mark i Kangalassa oraz dziedzictwo Tulagino-Kildyamsky. 9

Historia Jakucka
Data założenia Jakucka : 25 września 1632

1632, 25 września : oddział kozaków pod dowództwem setnika Jeniseju PI Beketov na prawym brzegu rzeki Lena położył więzienie w Jakucku (Lensky) 70 km poniżej lokalizacji nowoczesnego miasta Jakuck.

1638: Więzienie stało się centrum administracyjnym wykształconej prowincji Jakuc.

1642-1643: więzienie Jakut zostało przeniesione do doliny Tuymaad.

1643: Jakuckie więzienie otrzymało status miasta.

1775 – 1784: Jakuck staje się centrum administracyjnym prowincji Jakuc

1784 – 1805: Jakuck jest administracyjnym centrum regionu Jakucka.

1851: Jakuck otrzymał status centrum administracyjnego Jakucka na prawach prowincji.

1922, 16 lutego 1922, 27 kwietnia : Jakuck stał się centrum administracyjnym Jakuckiej Autonomicznej Republiki.

1922, 27 kwietnia – 1990, 27 września : Jakuck – centrum administracyjne Jakut ASR.

1990, 27 września – 1991 20 grudnia : stolica Radzieckiej Socjalistycznej Republiki Jakucja-Sakha.

1991, 20 grudnia : Jakuck stał się centrum administracyjnym (stolicą) Republiki Sacha (Jakucja).

Ważne zasoby dotyczące historii Jakucka:

Przemysł

Wiodącym miejscem w Jakucji jest wydobycie, w szczególności przemysł wydobywczy diamentów.Jakob diamentowa prowincja jest największą w Rosji – odpowiada za 90% rezerw i 95% produkcji.

 • State Unitary Enterprise „Komdragmetall” Republiki Sakha (Jakucja) – jeden z wiodących rosyjskich producentów diamentowo-lapidarnych, wydobycia złota i wyrobów jubilerskich.

 • OJSC National Oil and Gas Company „Sakhaneftegaz” – prowadzi wydobywanie i przerób ropy naftowej i gazu, a także prowadzi prace nad rozszerzeniem i rozwojem rynków towarowych produktów, w tym m.in. zagraniczny.

 • Holding Company „Yakutugol” – jedna z największych firm górniczych w Rosji , wiodąca firma węglowa w Republice Sakha (Jakucja), zajmująca się wydobyciem i sprzedażą węgla.Jest największym dostawcą węgla do krajów regionu Azji i Pacyfiku. Na eksport dostarczane jest około 50% całkowitej sprzedaży węgla. Geografia dostaw obejmuje Japonię , Koreę Południową , Chiny .

 • JSC AK „Yakutskenergo” – realizuje przesył energii elektrycznej na terytorium Jakucji, a także przyłącza nowych odbiorców do sieci elektrycznych dystrybucji.

 • JSC „Lena United River Shipping Company” – największe przedsiębiorstwo transportu wodnego północno-wschodniego regionu Rosji . Spółka realizuje przewóz towarów i pasażerów po śródlądowych drogach wodnych i morskich, w tym usługi międzynarodowe, transportowe i spedycyjne, usługi radiowej nawigacji i łączności elektrycznej, rejsy rzeczne itp.

 • Sakhatelecom OJSC – lider branży telekomunikacyjnej w Republice Sakha (Jakucja) , jest ważnym operatorem telekomunikacyjnym na terenie republiki.

Usługi transportowe
Miasto publiczne : autobusy, wahadłowce.

Samochód : autostrada federalna M56 „Lena” dociera do wsi Nizhny Bestyah, położonej na prawym brzegu Leny, naprzeciwko Jakucka. 10 Komunikacja z Jakutskiem: latem – prom cargo i pasażerski, zimą (grudzień – kwiecień) – wzdłuż lodu rzeki, podczas dryftu lodu i zamarzania, komunikacja jest możliwa tylko drogą powietrzną.

Kolej : jako taka kolej. nie ma komunikacji z Jakuckiem. Do najbliższej stacji kolejowej. Art. Tommot z Jakucka – 453 km. Trwa budowa linii kolejowej Amur-Jakucka.

Lotnictwo : w mieście są dwa lotniska: «Jakuck» (Lotnisko Tuymaada) (główna, wykonuje krajowe loty krajowe, rosyjskie i międzynarodowe) oraz Magan (rezerwa, zlokalizowana na przedmieściach podmiejskich o tej samej nazwie).

Rzeka : aktualna port rzeczny , przez które przechodzi większość ładunku w przypadku braku transportu kolejowego. Ponadto rzeczny transport pasażerski łączy miasto z osadami Jakucji w dorzeczu Leny: Olekminskim, Sangar, Zhigansky.

Wyższe placówki edukacyjne w Jakucku

Jakuck środki masowego przekazu

Literatura

Referencje

Zabytki Jakucka

 • Jakuckie Państwo Zjednoczone Muzeum Historii i Kultury Narodów Północy. Jarosław – jedno z najstarszych i najbogatszych muzeów na Syberii i Dalekim Wschodzie . Założony w 1891 r. Z inicjatywy wygnańców politycznych. W zbiorach muzeum około 140 tysięcy pozycji.

 • Muzeum Muzyki i Folkloru Narodów Republiki Sakha (Jakucja) – Unikalne instrumenty muzyczne, uroczyste akcesoria rdzennych mieszkańców republiki gromadzone są w muzeum, przedstawiono kronikę rozwoju sztuki muzycznej Jakucji. Tutaj można usłyszeć pieśni rytualne z magicznym połączeniem z innymi światami. Muzeum mieści się w budynku Banku Rosyjsko-Azjatyckiego, zbudowanym pod koniec XIX wieku.

 • Muzeum Mamuta Akademii Nauk Republiki Sakha (Jakucja) – została założona w 1991 roku jako ośrodek naukowy i kulturalny do badania mamutowej fauny i jej siedlisk w okresie lodowcowym. Jedyne specjalistyczne muzeum na świecie z unikalnymi artefaktami paleontologicznymi.

 • Wystawa „Skarbiec Republiki Sacha (Jakucji)” – w trzech salach wystawy prezentowane są tysiące eksponatów, które przybliżają zwiedzającym bogactwo zasobów mineralnych republiki – złota, srebra i ich najciekawszych pod względem brył geologicznych i krystalograficznych, a także różnych półszlachetnych i drogocennych kamieni. Dumą Skarbu Państwa jest kolekcja diamentów i diamentów, których paleta różni się od drobnych technicznych kamieni do niesamowitych rozmiarów i czystości.

 • Międzynarodowe centrum muzyki khomus i harfy ludów świata – kolekcja muzeum, która nie ma odpowiedników, mówi o rozmieszczeniu khomusa w wielu krajach. Oto przedstawione ponad 400 różnych instrumentów zebranych ludów świata. Podczas wycieczki w muzeum muzyki khomus (harfy) będziesz miał okazję dołączyć do kreatywności lokalnych rzemieślników (khomusistów, rzeźbiarzy kości, kamieniarzy) w swoich warsztatach.

 • Muzeum Historyczno-Architektoniczne stanu Lensky – Rezerwat „Przyjaźń” znajduje się na lewym brzegu rzeki Lenę, 70 km od Jakucka w dolnym biegu rzeki. Rezerwat został zbudowany w historycznym punkcie pierwotnego założenia miasta Jakucka („Lensky Ostrog”) w 1632 roku przez rosyjskich odkrywców kierowanych przez burmistrza Petra Beketova. Rezerwat jest skansenem. Terytorium rezerwatu muzealnego znajduje się na obszarze zalewowym i górskim rzeki. Lena i otwiera dość rozległy park.

Turystyka

 • Buffalo „Tyympynay” – od 2009 r. powiat miejski „Mountain Ulus” uczestniczy w międzynarodowym projekcie dotyczącym ochrony i rozmnażania bawołów leśnych. W dzielnicy Tyympynai dziedzictwa Shogolonsky zbudowano żubr „Tyympynay”, w którym przechowywanych jest 51 leśnych bawołów.

 • Centrum turystyczne „Ytyk Khaya” znajduje się w malowniczej okolicy miasta Jakuck.Odbywają się tu specjalne święta (ysyah, kuyur), zawody sportowe w sportach narodowych, konkursy rzeźb lodowych. Turyści mogą zorientować się w starożytnej kulturze ludu Sacha: usłyszeć khomus i toyuk, szaman wielbłądów, zobaczyć narodowe rytuały – smakołyki duchów, oczyszczenie, spotkanie ze słońcem. Na terenie centrum znajdują się budynki typowe dla Jakucji, a także figurki z wosku. Goście mogą delektować się daniami kuchni Jakutów.

 • Ośrodek turystyczny „Bakaldyn” to plemienna osada reniferów. Znajduje się na rzece tajdze Kenkame na skrzyżowaniu starożytnych szlaków handlowych północnego i południowego Evenków. Zimą – jazda na saniach z jeleniami. Latem fotografowanie z jeleniem w ubraniach narodowych. Gry krajowe, konkursy, rytuały. Evenki wróżby mówiąc o przyszłości. Opowieści o światopoglądach, zwyczaje Wieczerzy. Ankieta starożytnych mieszkań, totemów.

 • Do zoo Orto Dojdu – zwierzęta i ptaki znalazły tu schronienie, które z różnych powodów nie są w stanie przetrwać na wolności. Wśród wielu reprezentowanych gatunków występują takie rzadkie gatunki jak: rysie, piżmo, jeleń, tarbagan, orzeł bielik, sokół wędrowny i inne.Oto ten sam kompleks turystyczny. W kompleksie znajduje się kopia starożytnego więzienia Yakut i unikatowa kolekcja jastrzębi – świętych totemów Jakutów.

„Dookoła świata” o Jakucku
Artykuły

UWAGA:

 Pogoda w Jakucja

 Archiwum pogodowe w Jakucku

 Karta dzielnicy miejskiej „Miasto Jakuck” z 31.07.2008.

 Obliczanie odległości na portalu autotransinfo.ru

Brak możliwości komentowania.