26-27 Dzień wyprawy – pobyt w Magadanie

Magadan – 24,25 lipiec 2018

Time in Magadan

Magadan to duży port na wybrzeżu Morza Ochockiego i centrum administracyjnym regionu Magadan. Jest to najbardziej wysunięty na północ, pozbawiony lodu port Rosji w regionie Dalekiego Wschodu. Znajduje się na wąskim przesmyku między dwoma zatokami – zatoką Nagajewa i zatoką Gertner.

W 1929 r. Podczas ekspedycji geologicznych na terenie nowoczesnego miasta powstała osada. W latach 30-tych w regionie odkryto złoża złota, co zwiększyło zainteresowanie tymi miejscami. 
Zaczęto tworzyć złoto, na którym pracowali głównie więźniowie polityczni, wygnani z więzienia, którzy odbyli karę w Kołymie.
 W 1939 r. Miasto uzyskało status miasta, a od 1953 r. Stało się centrum regionu Magadan.

Z zabytków Magadanu można zobaczyć zatokę Nagajewa , gdzie znajduje się morski port handlowy i malowniczą zatokę Gertner , gdzie można nie tylko podziwiać przyrodę, ale także ryby, latem łapią okonie i flądry, w zimie – pachną, navaga i kraby.

Na miejskim wzgórzu w 1996 roku zainstalowano 15-metrową Maskę Rzeźby Smutku .

Pomnik poświęcony jest ofiarom masowych represji politycznych, które odbyły karę w Kołymie. 
Pomnik to twarz osoby cierpiącej – przeraźliwie smutnej – będącą twarzą milionów tutaj, którzy to w małej części zdołali przeżyć…..

Z jego lewego oka widać łzy w postaci małych masek.
Prawe oko jest przedstawione w postaci okna z kratownicą, do którego jest drabina, wszak za kratką wewnątrz pomnika znajduje się kopia komory więziennej.

Na tyłach pomnika widać kobiety płaczące i ściętego mężczyznę na krzyżu.

W 1991 roku w centrum miasta na placu Karola Marksa otwarto pomnik Magadanów – bohaterów przedniej i tylnej Wielkiej Wojny Ojczyźnianej .

Ciekawe jest lokalne muzeum regionalne Magadan , które zostało otwarte w 1934 roku. W muzeum znajdują się zbiory przyrodnicze, archeologiczne i etnograficzne, a także zbiory numizmatyki, sztuki i rzemiosła oraz sztuki piękne.

Również w Magadan znajduje się pamiątkowe muzeum-mieszkanie Vadima Alekseevicha Kozina . Muzeum zostało umieszczone w byłym salonie muzycznym Kozina w 1995 roku. Opowiada o życiu i twórczości słynnego śpiewaka pierwszej połowy XX wieku. W muzeum eksponowane są materiały o jego życiu – dokumenty, zdjęcia, listy wokalisty i jego wielbicieli, pamiętniki śpiewaka, jego dzieła muzyczne i dzieła sztuki.

Koniecznie trzeba odwiedzić  Muzeum Geologiczne „Złoty Pokój” , w którym reprezentowane są minerały, rudy, bryłki złota i aluwialne złoto oraz muzeum geologiczne i mineralogiczne z kopią mamuta Dima i największą kolekcją meteorytów.

W okolicach Magadanu istnieją możliwości uprawiania narciarstwa alpejskiego.

Kilka szlaków znajduje się zarówno w samym Magadanie , jak iw pobliżu wioski Sokol (na północ od Magadanu ) oraz w Dolinie Słonecznej . Infrastruktura tutaj jest słabo rozwinięta, ale w ostatnim czasie nastąpiły rekonstrukcje z uszczelkami nowych dźwigów w bazach. Szybkie tempo w Magadan to budowa kompleksu sportowo-rozrywkowego „Marchekan” , który stanie się jednym z największych w Rosji .

Planowane jest otwarcie 12 stoków narciarskich, torów dla snowboardzistów, freeride i snowtubing, kompleks rozrywkowy, park i szkoła nurkowania.

Na południe od Magadanu leży górzysty półwysep Staricki . Jego długość z zachodu na wschód wynosi 30 km, a z północy na południe – 12 km. Półwysep został nazwany na cześć słynnego podróżnika z 19 wieku – Konstantin Stepanovich Staritsky. Wzdłuż półwyspu rozciągały się 2 górskie grzbiety, które pokryte są cedrowym stlanik. Jego najwyższym punktem jest Marchekanskaya Sopka, o wysokości 705 m.

W jej zachodniej części leży przylądek Chirikov .Wchodzi głęboko w zatokę Nagaev. Znany rosyjski nawigator Aleksiej Ilich Czirikow uczestniczył w wyprawach na Kamczatkę wraz z Beringiem, na jego cześć nazwano pelerynę. Na przylądku Chirikov znajduje się latarnia morska z dzwonem z początku XX wieku.

Również na półwyspie Staritsky znajduje się pomnik przyrody „Kamienna Korona” . To kupa kamieni, która znajduje się na skalistej górze. Tutaj można zobaczyć cenne kamienie ozdobne i historyczne inskrypcje skalne z początku XX wieku. Półwysep Staricki jest doskonałym miejscem na relaks. Latem przyjeżdża tu wielu Magadanów.

W odległości 20 km na zachód od Magadanu, tylko 3 km od wybrzeża znajduje się Wyspa Nieporozumień ze stromymi skalistymi brzegami. Jego niezwykłe imię otrzymał z powodu błędu jednej z wypraw, które nie zauważyło wyspy, ponieważ wizualnie łączy się z lądem. Wyspa ma 3,5 km długości i około 2 km szerokości. Najwyższy punkt ma 291 m. W 1961 r. Na wyspie „Nieporozumienie” odkryto miejsce neolitu z rzadkimi wyrobami z kamienia.

Największa liczba zabytków regionu Magadan znajduje się w dzielnicy Olsky . Wieś Ola jest jedną z najstarszych osad na Morzu Ochockim. Znajduje się 35 km na północny wschód odMagadanu . W wiosce działa Muzeum Krajoznawcze Ola . Muzeum zostało otwarte w 1976 roku i obecnie mieści się w budynku Domu Pionierów. W jego funduszach przechowywane są przedmioty z historii, etnografii i archeologii regionu, ciekawe dokumenty i fotografie.

W odległości 4 km od miejscowości Ola na brzegu rzeki Nyklya znajduje się stela, oznaczająca miejsce wysiadania pierwszej ekspedycji geologicznej pod Kołyma pod kierunkiem Yu.A. Bilibin.

Główną atrakcją dzielnicy Olsky jest Rezerwat Magadan .

Została założona w 1982 r. Na terenie obszarów Olsk i Srednekansky w celu ochrony naturalnych obiektów regionu i referencyjnych kompleksów biologicznych w regionie Dalekiego Wschodu. Jego całkowita powierzchnia wynosi 884,000 hektarów. Centrum informacyjne rezerwatu znajduje się w Magadanie . Rezerwat obejmuje 4 stanowiska: Kava-Chelomdżinsky, Olsky, Yamskaya i Seimchansky. Na jego terenie znajdują się bagienne równiny z jeziorami, wzgórzami, górami i górami, o wysokości 1200-1500 m, z górskimi rzekami i jeziorami pochodzenia wulkanicznego.Większość rezerwatu zajmują lasy iglaste z przewagą modrzewia i cedru stlanica, a część kontynentalna Yamskoye obejmuje centrum wybuchowe świerka syberyjskiego, które uważane jest za relikt regionu Magadan.

Rezerwat ma 608 gatunków roślin, 41 gatunków ssaków, 210 gatunków ptaków, 2 gatunki płazów i 32 gatunki ryb. Od ssaków są czerwone karpie, wiewiórki, pika, zające, łosie, niedźwiedzie brunatne, lisy, sable, gronostaje i norki amerykańskie. W rezerwacie są takie ptaki, jak łabędź-łabędź, fasola tajga, turkusowy, wigweed, pintail, shirokonoska, krzyżówka, średnie i duże okruchy, orki, amerykańskie śpiewane i Kamenushka. W dolinach rzecznych powszechna jest biała kuropatwa, kamienne głuszce, leszczyn, kuropatwa tundrowa, koń górski, brązowa łata i pliszka górska. Na klifach wybrzeża morskiego gniazdujące bydło, mewy pacyficzne, kormorany Beringa, kosy i apatyt.

Wyspy Yamskie, położone w południowej części Zatoki Shelikhov, są siedliskiem największych kolonii ptaków na Morzu Ochockim. Tu gnieżdżą się guillemots, auklety, belobryshka, ochechny chistik, topór, mewa i kormoran Bering. Rozległe otwarte przestrzenie niziny Taui, w których znajduje się stanowisko Kava-Chelomjinsky, z licznymi jeziorami, są jednym z głównych rezerw wodnych w północnym Priokhote. W tym obszarze łabędź-łabędź, fasola tajga, teals (gwizdek i dorsz), wiggies, pintail, shirokoska, krzyżówka, średnia i duża okruchy są powszechne. Szczególnie interesujące jest izolowane centrum gniazdowania gęsi białopomarańczowej w środkowych rejonach Kava. Jest to najbardziej wysunięty na południe relikt w Eurazji.

Od ssaków morskich w rezerwie żyje foka lagga, foka obrączkowa (akiba), zając morski (Lahtak). Ponadto istnieje największe rookery lwów morskich Steller (około 900 osobników). W wodach przybrzeżnych rezerwatu można zobaczyć orki, wieloryby i siwego wieloryba. W rzekach rezerwatu znajdują się bocje, Malma, Kunja i lipień.

Na rzekach Yama i Chelomj znajdują się największe naturalne tarliska wędkarskie w Morzu Ochockim.

Ponadto z obszarów chronionych w regionie Olskim można zidentyfikować wyspę Talan w północno-zachodniej części Zatoki Tauiskaya, gdzie chronione są ptaki i ich lęgowiska, Dolina Kavinskaya na Kava i Talkra Malkachańska z koloniami migrujących ptaków wodnych oraz Odyan zapovednik na półwyspie Koni – miejsce ochrony niedźwiedzia brunatnego.

Interesujący jest naturalny pomnik wulkanu Mayakan , który jest wychodnią wulkanicznego otworu o długości około 2 km z trzema malowniczymi jeziorami.

Źródła Motyklay znajdują się na brzegu zatoki Motykleysky u ujścia rzeki Motykleyka. Te źródła wody mineralnej zaczęto ostatnio badać. Ich temperatura wynosi od +26 do +41 stopni. W jonach wody, potasu, sodu, wapnia, magnezu, żelaza, manganu, strontu, rubidu, chloru, krzemu i boru wykryto obojętne sole wapnia i magnezu, hydraty ołowiu, miedzi, cynku, niklu i tlenku kobaltu oraz kwas węglowy.Naukowcy uważają, że taka woda będzie skuteczna w leczeniu chorób przewodu pokarmowego, wątroby, dróg żółciowych, metabolizmu, stawów, kości, mięśni, ścięgien, obwodowego układu nerwowego i chorób urologicznych. W pobliżu źródeł Motyklay znajduje się obszar chroniony, w którym chronione są unikalne grupy roślin ciepłolubnych reliktów.

Dzielnica Khasyn znana jest przede wszystkim ze źródeł terapeutycznych wód termalnychTalskiego . Znajduje się 300 km na północny wschód od Magadanu . Źródło zostało odkryte pod koniec XIX wieku przez kupca Afanasyiego Bushujewa.

Wody sprężyny Talian charakteryzują się azotową, krzemionkową zasadą (chlorek-węgiel-węglan-sód). Ich temperatura wynosi + 91 stopni. Bazując na źródle w dorzeczu rzeki Taloy na wysokości 720 m npm zbudowano ośrodekbalneoterapeutyczny Talay .

W ośrodku, przy pomocy termalnych wód mineralnych i mułu błotnego o nieznacznej zawartości siarkowodoru ze słodkowodnego jeziora Shuchie, leczy się schorzenia układu mięśniowo-szkieletowego, przewodu pokarmowego, wątroby, obwodowego układu nerwowego, skóry i chorób ginekologicznych. Pacjentom oferowane są takie zabiegi, jak różnego rodzaju kąpiele, nawadnianie, inhalacje, kuracja pitna, kąpiele błotne, zastosowania błotne, balneoterapia, terapia błotna, elektroterapia, fizjoterapia, fizjoterapia i masaż.

W dzielnicy Khasyn znajduje się rezerwat zoo Atkin , gdzie chroniona jest owca śnieżna,pomnik przyrody Khasynsky’ego z reliktowym gajem wiśniowym i lasy łęgowe rosnące wzdłuż rzeki Hasin, skaliste wychodnie pomnika Basaltov , gdzie można zobaczyć czarne bazalty, jasnoszare i kremowe liparyty, kryształ, ametyst i agat, oraz wychodnie z pomnika geologicznego Peschanaya , zawierające skamieniałe szczątki fauny z późnej epoki permu jurajskiego.

powiacie Jagodninskim, w pobliżu wsi Jagodnoje, Orotukan i Sinegorje, znajdują się niewielkie stoki narciarskie. We wsi Jagodnoje znajduje się również muzeum ofiar represji politycznych „obozy w Kołymie” . Został otwarty w 1994 roku dla upamiętnienia strasznych czasów.

W latach 30. XX w., W pobliżu wioski Khatynnakh koło Jagodnoje w miejscu zwanym „Serpantinką”, przeprowadzono masowe egzekucje więźniów. Kilka metrów stąd stał barak dla skazanych na śmierć. W 1991 r. Na miejscu baraku postawiono pomnik dla wszystkich, którzy zginęli na Kołymie w latach terroru.

Muzeum obozów w Kołymie ma 4000 zdjęć byłych więźniów, ich rzeczy osobiste, narzędzia i przedmioty życia obozowego, oryginalne przypadki, gazety obozowe, listy, rysunki i zdjęcia więźniów, obszerną bibliotekę z książkami o represjach, wojnie i historii regionu Magadanu.

Od wioski Sinegorye rozpoczynają się szlaki turystyczne w górach masywu Big Angachak , który jest częścią Wyżyny Kolyma .

Oto najwyższy punkt Wyżyny Kolyma – Góra Śnieżna (2293 m). Ten region górski z malowniczymi wodospadami jest bardzo popularny wśród turystów.Głównymi atrakcjami masywu są szczyty Aborigen, Aspiracje, Moc, Festiwal i Challenger, doliny Nieznanego, Sibibliotech, lata osiemdziesiąte i jeziora Jack London , Dancing Harious, Elgenny and Swan. Lake Jack London znajduje się na wysokości 800 m nad poziomem morza. Ma pochodzenie glacjalne. Długość jeziora wynosi 10 km, szerokość 2 km, a głębokość 75 m. Na jeziorze jest kilka wysp.

Należy zauważyć, że Wyżyna Kolyma , która zajmuje większość terytorium regionu Magadan, jest jednym z najbardziej popularnych obszarów turystycznych, na których układane są trasy o różnym stopniu złożoności.

północno- wiecznym sanktuarium „Taygonos” interesujące jest półwysep o tej samej nazwie, w którym strzeżono owiec śnieżnych, starożytne miejsce Ust-Erebchan , mające około 5 tysięcy lat, Szerokie gorące źródła o temperaturze wody do +56 stopni i sprężyny Tavatum .

W regionie Magadan dozwolone są polowania na takie zwierzęta i ptaki, takie jak niedźwiedź brunatny, owca górska, kaczka, gęś i głuszec. W tym celu utworzono wiele rezerwatów i baz myśliwskich w okręgach Khasyn, Srednekansky, Susumansky, Olsky i Severo-Even. Również w okolicy można łowić ryby lub wybrać się na rzekę Kołymę w kajakach lub pontonach.

Sobór Trójcy Świętej w Magadanie

Sobór Trójcy Świętej w Magadanie

Sobór Trójcy Świętej w Magadanie

Dojechałem tutaj na motocyklu Harley-Davidson - Magadan

Dojechałem tutaj na motocyklu Harley-Davidson – Magadan

Dzisiaj (25 lipiec 2018) – spotkania w Kościele Rzymsko-Katolickim Narodzenia Pańskiego.

Z chwilą, kiedy rozpadł się ZSRR i ociepliły się stosunki z USA, w 1991 r. do Magadanu z Alaski dotarł biskup diecezji Anchorage. W mieście nie było świątyni. Ale byli wierni (wielu z nich przeżyło łagry), którzy chcieli mieć swój kościół, swoją parafię. I… stało się. Po powrocie biskupa na Alaskę erygowano w diecezji Anchorage fundację, wspierającą wspólnotę rzymskokatolicką na Kołymie.

Katolicy w Magadanie obchodzili w 2010 r. jubileusz 20-lecia wyjścia z podziemia. Bo trzeba zaznaczyć, że w tej części świata oficjalnie można głosić Chrystusa dopiero od dwudziestu paru lat. Co prawda w czasach carskiej Rosji docierali tu prawosławni misjonarze, ale ich praca została zniweczona przez komunistyczne władze. W latach zsyłek docierali tu kapłani i wierni, ale ich przepowiadanie ograniczone było drutem kolczastym, okalającym strefy cierpienia i morderczej pracy. Oni stali się „niemym ziarnem” rzuconym w ziemię.

Tu w Magadanie zbudowanao 11 lat temu niewielka świątynia pod wezwaniem Narodzenia Pańskiego. Stanowi ona wotum wdzięczności Bogu za dar wolności. To także miejsce modlitwy za ofiary i oprawców. Wokół świątyni znajduje się zaplecze duszpasterskie. Do kościoła przylega skromna kaplica – Męczenników Kołymskich, której wnętrze zdobią dwie charakterystyczne ikony, przedstawiające świętych katolickich i prawosławnych; świadków Chrystusa. Razem cierpieli za wiarę i sprawiedliwość w czasie represji.

Współczesny Magadan żyje swoim rytmem, wyznaczanym przez przyrodę i ludzi. Wielu znajduje tu zatrudnienie w górnictwie, przetwórstwie, rybołówstwie i w budżetówce. Jednak klimat i trudności z pracą powodują dużą migrację ludności. To nie jest miasto młodych ludzi. Młodzież opuszcza to miasto w poszukiwaniu lepszych – lżejszych warunków do życia.

Pojechaliśmy tam na motocyklach już umytych i odświeżonych. Do świątyni…

Spotkania w Kościele Rzymsko-Katolickim Narodzenia Pańskiego

Spotkania w Kościele Rzymsko-Katolickim Narodzenia Pańskiego

Zarejestrowaliśmy filmik ze  Spotkania w Kościele Rzymsko-Katolickim Narodzenia Pańskiego

Podczas oglądania filmu zauważymy taki obrazek:

W kaplicy Męczenników Kołymskich pani Bronia(96 lat) złożyła swój dar – różaniec, ugnieciony z chleba w czasie pobytu w obozie pracy. Pani Bronia, Litwinka i katoliczka, aby zrobić ten różaniec, który stał się dla niej ostoją człowieczeństwa i wiary, nie jadła chleba przez trzy dni. Pod różańcem złożyła swoją obozową chustę z numerem. Gdy tylko pogoda i stan zdrowia pozwala, pani Bronia przychodzi na Msze święte i cały czas dziękuje Bogu. Za każdy dzień życia. Jej koleżanka, Olga z Ukrainy, która kilka lat przepracowała w obozach twierdzi, że tylko dzięki modlitwie przetrwali trudny czas łagrów:

„Kiedy nas tu przywieziono, byliśmy młodzi. Pracowaliśmy w tajdze. Ciężka to była praca. Ludzie słabsi często chorowali. Wielu umierało z wycieńczenia i chłodu. Jedzenia było mało. Ale nie to było najtrudniejsze. Nie mieliśmy cerkwi, nie było kościoła, Mszy świętej, spowiedzi. U nas w domu zawsze świętowano niedzielę. A tu nic – tylko praca i praca. Nieraz byliśmy bici i poniżani. I dlatego w barakach po przyjściu z pracy, najczęściej wieczorem lub nocą odmawialiśmy różaniec. On trzymał nas przy życiu i nadziei. Ci, którzy się nie modlili, szybciej tracili nadzieję, równowagę, popadali w depresję, umierali. My tylko dzięki modlitwie różańcowej przeżyliśmy to wszystko”.

 

Potem krótka przejażdżka po mieście i nasze stwierdzenie, że dalej rzeczywiście już pojechać nie można.

Trochę zdjęć z jazdy dzisiaj po Magadanie (25 lipiec 2018r.).

Magadan okolica, podczas wyprawy Warszawa-Magadan 2018. 3 motocyklistów dotarło do Magadanu 23 lipca 2018. Jeden z nich na Harley-Davidson.

Magadan okolica, podczas wyprawy Warszawa-Magadan 2018. 3 motocyklistów dotarło do Magadanu 23 lipca 2018. Jeden z nich na Harley-Davidson.

Magadan okolica, podczas wyprawy Warszawa-Magadan 2018. 3 motocyklistów dotarło do Magadanu 23 lipca 2018. Jeden z nich na Harley-Davidson.

Magadan – jedna z ulic

Magadan okolica, podczas wyprawy Warszawa-Magadan 2018. 3 motocyklistów dotarło do Magadanu 23 lipca 2018. Jeden z nich na Harley-Davidson.

Magadan – widok miasta Magadanu 23 lipca 2018.

Magadan okolica, podczas wyprawy Warszawa-Magadan 2018. 3 motocyklistów dotarło do Magadanu 23 lipca 2018. Jeden z nich na Harley-Davidson.

Magadan – podczas wyprawy Warszawa-Magadan 2018.

Pomocą w opracowaniu było:

  • wiedza zdobyta przed wyjazdem na podstawie publikacji i w internecie
  • nasze spostrzeżenia podczas wyprawy, nasze zdjęcia i filmiki…
  • Wikipedia – skromnie, co można sprawdzić – Tutaj >>>
  • Kołymski różaniec nadzieją… Tutaj>>>
  • Podglądaliśmy też innych … Tutaj >>> ale tylko aby się upewnić i potwierdzić też nasze przeżycia.

Na Wikipedia – Wolnej Encyklopedii, zbyt mało wiadomości, może hasłowo tematy opisane. Najwięcej znalazłem na rosyjskich stronach i to w ich języku.

Bogactwem wiedzy są też filmy na YouTube i strony zwykłych Rosjan podróżujących jak i tych zajmujących się tym tematem do teraz, artystów zesłanych tutaj i Ich historia prześladowania. Z wielu podam tylko:

Wspaniałym potwierdzeniem naszych odczuć są też relacje motocyklistów różnych narodowości. To tak jak dotyczyć miałyby dróg w Rosji jak i Ludzi. Celowo napisałem z dużej litery, bo szanować Ich trzeba. To najbardziej Oni tutaj ucierpieli, choć tysiące Polaków miało złamane tutaj nie tylko serce. I trudno zrozumieć to, że „człowiek” – Człowiekowi mógł zgotować taki LOS ………..

i to było na tyle…

Pozdrawiam – Michał