28 Dzień Wyprawy Warszawa-Magadan 2018

Dzisiaj 26 lipiec 2018 – jeszcze jesteśmy w Magadanie.

Time in Magadan

Dzień załatwiania, zwiedzania i wypoczynku
Od rana byliśmy w agencji spedycyjnej aby przygotować motocykle do zdania do frachtu lotniczego.
Spuszczanie benzyny, leju trochę nam czasu zajęło.

gotowy-do-drogi

gotowy-do-drogi

Prawdopodobna wysyłka motocykli 01 lub 02. sierpnia 🙁
Zostało też trochę czasu by trochę  pochodzić po sklepach.

Cena za gram samorodnego Au – 5000 rb (1 zł=0,06 rb)

Oczywiście koniecznie musieliśmy wejść do Soboru Trójcy Świętej
Jak wszystko w Rosji jest duży i robi wrażenie.

sobor-magadan

Sobór Trójcy Świętej – Magadan

Zobacz tutaj – Sobór Trójcy Świętej – Magadan 3D >>>

Trochę historii prawosławia w kraju regionu Kołymy.
Początek prawosławia w kraju regionu Kołymy, to  XVII wiek rosyjskich odkrywców – Cossacks Moskvin, Dezhnev i ich współpracowników; wraz z ich przybyciem zaczęto budować świątynie i kaplice.

W 1917 r. Istniało około dziesięciu kaplic i kościołów, które później  zniszczono – zdewastowano.

Ożywienie życia kościelnego w diecezji rozpoczęło się w 1989 r., kiedy to w Regionie Magadan zarejestrowano pierwszą parafię prawosławnej Świętej Trójcy. Pierwsza msza odbyła się w wynajętym prywatnym 21 września 1989, w święto Narodzenia NMP.

Pierwotnie parafia ta była częścią diecezji Chabarowska. Jak powstawanie nowych parafii na terenie rozległego regionu Magadan.

Pierwszym biskupem rządzącym diecezją Magdadu był biskup Arkady (Afonin). Na początku swojej służby piastował tytuł biskupa Magadan, Kamczatce i Sachalinie czasowo okormlyaya rozległym obszarze, który następnie został podzielony na 4 oddzielne diecezji.

W niecałe dwa lata ukończono katedrę Świętych Duchów, założoną w 1990 r. Przez biskupa Gabriela (Steblyuchenko), biskupa Chabarowska. Świątynia została konsekrowana 2 lutego 1992 r., A 15 lutego rozpoczęły się regularne nabożeństwa.

W pobliżu pierwszej świątyni Magadanu wybudowano centrum pomocy humanitarnej z kościołem wstawienniczym Najświętszej Maryi Panny. Kilku kapłanów zostało już tutaj wyświęconych.

Wydarzeniem w historii Dalekiego Wschodu była wizyta diecezji Magadan przez Jego Świątobliwość Patriarchę Alexy II w dniach 16-17 września 1993 roku. Podczas wizyty patriarchy do Magadanu w Kościele Katedralnym Ducha Świętego dokonano symbolicznego pogrzebu wszystkich  niewinnych ofiar stalinizmu na Kołymie – rosyjska Golgothas XX wieku.

28 listopada 1993 r. Biskup Rostislav (Devyatov) został powołany do Departamentu Magadanu. Wśród jego licznych obaw o dalsze doskonalenie diecezji zostały szkolenia i święcenia nowych kapłanów, otwierając parafie, szkółek niedzielnych, budowa kościołów parafialnych. Aby przywrócić życie modlitewne tak szybko, jak to możliwe, tymczasowe świątynie, prywatne domy i pomieszczenia publiczne zostały zakwaterowane.

W 1996 roku, w centrum Magadanu z okazji rocznicy 51-lecia Zwycięstwa w Wielkiej Wojnie Ojczyźnianej została zbudowana i konsekrowana pamiątkowa kaplica na cześć zwycięstwa w II wojnie.

W 1999 roku kontynuowano prace nad budową świątyni Kazańskiej Ikony Matki Bożej we wsi. Śnieg i kościół Zwiastowania Najświętszego Theotokosa we wsi. Sinegorye. Troską biskupa kościół ten został przekształcony w klasztor  w dniu 6 października 1999 roku.

08 października 2000 roku decyzję Świętego Synodu Diecezji  Magadan i Sinegorye (tak nazwano Magadan diecezji Czukotce po rozdzieleniu na niezależnej diecezji) został nominowany archimandryta Feofan (Ashurkova), a następnie budowę swojego biskupstwa.

Po przybyciu na miejsce biskup Theophanes rozpoczął aktywną działalność we wszystkich dziedzinach życia kościelnego. Z jego inicjatywy w październiku 2001 r. Na głównym placu miasta Magadan rozpoczęto budowę nowej, majestatycznej Katedry Świętej Trójcy. Biskup Theophanes poświęcił wiele pracy, aby poprawić warunki życia kościoła i liturgicznego życia parafii w Kołymie. W wielu osiedlach diecezja otrzymała solidne budynki kapitałowe przeznaczone na ich zamianę w cerkwie prawosławne. Rozbudowano projekty rekonstrukcji kilku domów modlitwy, a pierwszy kamień złożono w konstrukcji kościoła św. Mikołaja z 3. dzielnicy Magadanu. W ośrodku regionalnym, z udziałem wszystkich parafii diecezji, odbywały się coroczne odczyty świąteczne. Choinki i koncerty wielkanocne dla ogółu społeczeństwa zaczęły być organizowane w Magadanie i w centrach osadniczych. To był początek tradycji w dniu Objawienia Pańskiego, aby uświęcić wodę Morza Ochockiego, na brzegu którego rozpościera się  miasto Magadan.

W dniu 7 maja 2003 r. Biskup Guri (Shalimov) został powołany do Departamentu Magadanu. W krótkim czasie  odwiedził wszystkie parafie diecezji kontaktując  się z lokalnym kierownictwem i mieszkańcami osiedli regionu. Podczas swoich wizyt Kołymy Biskup Guri zwracał szczególną uwagę na odwiedzenie miejsc masowych represji, w których zostały wykonane pamiątkowe i konsekrowane krzyże.

14 września 2003 została odprawiona pierwsza liturgia już w nowym, majestatycznym Soborze  Świętej Trójcy. Opis na podstawie: Patrz >>>

Należy podkreślić, że w ostatnich latach Kościół katolicki odradza się na Syberii. Są tam Polacy, Koreańczycy, Rosjanie i przybysze z Ukrainy, Białorusi, wiele narodowości.

Na krwi niewinnych ludzi powstają kościoły nadziei, kościoły trzeciego tysiąclecia. 

Generalnie dzisiaj wypoczywamy – poza tym pada deszcz.

Mieliśmy szczęście z tą pogodą.

Ogólnie skupię się na ostatnich 3000 km dróg poczynając od Skoworodino
Właściwie to generalnie na całym tym odcinku zbytnio się nie różnią .
Asfalt stanowił może z 20% całej trasy.
Na pierwszym odcinku Skovorodino – Jakuck ( ca 1000km) dodatkowym bonusem 😏
Był deszcz.Chociaż nie wiadomo czy on był naszym sprzymierzeńcem czy też przeciwnikiem.
Popatrzcie i spróbujcie wyprzedzić. Po 5 min takiej jazdy macie oczy pełne piasku i nic nie widzicie.

Filmik z trasy.

Drugi odcinek jakże bolesny dla mnie, Jakuck – Magadan (2000km) był co prawda bez deszczu ale na początkowym odcinku po rozmytych drogach przez intensywne opady.
Naprawy były robione przez nasypywanie piasku , lub też poprzez nagarniania z okolicznych zboczy zazwyczaj gliny.

Zagęszczanie odbywa się na ogół w sposób naturalny tzn poprzez ujeżdżanie poprzez pojazdy.
I niech nie zwiedzie was w miarę równo powierzchnia.
Spróbujcie w domu wysypać na podłodze groszek i szybko przemieszczając się po nim ominąć np stół…

Zdjęcia z trasy.

Filmik zamieścił na YouTube – Martin Alušik

Kopalnią wiedzy o GUŁAGACH jest serwis internetowy GULAG.INFO.PL

Warto zapoznać się z art. „KOŁYMA 1931-1960”  TOMASZ KIZNY

 http://gulag.info.pl/miejsca-kolyma/

Michał (Wot)